Ergazi Mah. Batı Blv. Nevadıum B Blok No: 109 Bf Yenimahalle/ Ankara
Çalışma Saatlerimiz
  • Pzt-Cumartesi: 10:00 - 20:00
    Pazar : Kapalı
İletişim

Diş Beyazlatma

Diş rengi bireyler için diş estetiği açısından oldukça önemlidir. Bazı durumlarda diş lekelerini ve diş taşlarını gidermek için yapılan diş taşı temizliği ve cilalama gibi profesyonel temizlik işlemleri ile bile ideal diş rengi elde edilemez. Bu durumda doğru bir beyazlatma işlemi ile diş rengi istenilen tona getirilebilir. Yapılan araştırmalar diş beyazlatmanın diş hekimi gözetiminde yapılması durumunda son derece etkili ve güvenilir olduğunu göstermektedir. Dişler ve diş etleri hiçbir şekilde zarar görmez. Beyazlatma, diş yüzeyindeki gözenekli minede biriken renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri kullanılarak ortadan kaldırılmasını ifade eden kozmetik bir çözümdür. Beyazlatma tekniği, dişlere özel hazırlanmış bir jel sürülerek, bir ışık kaynağı veya lazer kaynağı ile reaksiyonun hızlandırılmasını içerir. Beyazlatma işleminin mekanizması oksidasyon-redüksiyon reaksiyonu şeklindedir. Bu amaçla kullanılan malzemeler oksijen açığa çıkarır. Dişlerin renklenmesine neden olan maddelerin yerini renksiz olanlara bırakır ve sonuçta beyazlık oluşur.

Dişler ne kadar beyaz olabilir?


Beyazlatma derecesi, başlangıçtaki diş rengine bağlı olarak hastalar arasında farklılıklar gösterir. Sarı tonu olan kişilerde iki ila altı ton arası beyazlatma elde edilebilir; ancak yeşil veya gri tonların beyazlatılması oldukça zordur.

Diş beyazlatmada dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Diş eti, dil ve dudak gibi komşu dokular özenle korunduktan sonra beyazlatma işlemine başlanmalıdır.

Bazı durumlarda hastalar beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında hafif hassasiyetten şikayet edebilirler.

Diş beyazlatma işlemi diş hekimleri tarafından yapıldığında zararsız ve son derece etkili bir yöntemdir.

Diş beyazlatmanın sonuçlarını ne kadar sürede elde edebilirim?


Doktor muayenehanesinde yapılan diş beyazlatma işlemi 30 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Diş rengi birkaç gün sonra son halini alır. Doktor muayenehanesinde alınan diş ölçüleri ile hazırlanan tepsiler ile yapılan evde beyazlatma uygulanan jelin cinsine göre 1-2 hafta içerisinde sonuç vermektedir.

Beyazlatma dişlere zarar verir mi?


Düzgün yapılan diş beyazlatma işleminin herhangi bir zararı yoktur. Diş beyazlatma işlemi sırasında ağrı hisseder miyim? Böyle bir durumla karşılaşmamak için diş hekiminiz beyazlatma işleminin sonunda florür uygulayabilir.

Diş beyazlatmanın etkileri ne kadar sürer?


Diş beyazlatmanın etkileri genellikle 1-2 yıl kadar sürer. Düzenli sigara içmiyorsanız ve dişlerinizin rengini bozabilecek yiyecek ve içecekleri çok fazla tüketmiyorsanız bu süre daha da uzayabilir. Ayrıca ofis beyazlatma 3-6 ayda bir ev beyazlatma ile desteklenecekse bu süre daha da uzayabilir.

Renklenmeyen dişleri kanal tedavisi ile beyazlatmak mümkün müdür?


Çevresindeki diğer dişlere göre çok daha koyu renkte bir diş varsa, canlılığını kaybetmiş veya kanal tedavisi görmüş demektir. Böyle bir durumda diş hekimi tarafından dişin içine beyazlatma maddesi uygulanır ve istenilen renk elde edilene kadar 1-2 günde bir değiştirilir. Genellikle 1 hafta sürer ve sonuçlar şaşırtıcıdır. Yeni, daha beyaz renk genellikle uzun bir süre kalır.

Beyazlatma sonrası nelere dikkat etmeliyim?


Beyazlatma işleminden sonra, çay, kahve, kırmızı şarap, vişne suyu gibi dişlerinizin rengini bozabilecek yiyecek ve içeceklerden ve sigaradan uzak durmakta fayda var. Ek olarak, genel ağız ve diş bakımına daha fazla dikkat edilmesi, renk bozulmasının tekrar oluşmasını sağlayacaktır.

 

Call Now Button0312 557 04 05