Ergazi Mah. Batı Blv. Nevadıum B Blok No: 109 Bf Yenimahalle/ Ankara
Çalışma Saatlerimiz
  • Pzt-Cumartesi: 10:00 - 20:00
    Pazar : Kapalı
İletişim

Diş dolgusu nedir?

Dolgu diş hekimliğinde en yaygın olarak bilinen ve uygulanan tedavilerin başında gelmektedir. Dolgu herhangi bir sebeple çürüyen bir dişin çürük kısmı temizlendikten sonra oluşan boşluğa yapılan tedavinin genel adıdır.

Diş hekimliğinde kullanılan malzemeye göre basitçe ayırmak gerekirse iki tip dolgu olduğu söylenebilir. Bunlar amalgam dolgu(genel bilinen ismiyle siyah ya da metal dolgu) ve kompozit dolgu(genel bilinen ismiyle beyaz ya da ışınlı dolgu) olarak sınıflandırılabilir. Son dönemdeki gelişmelerle artık amalgam dolgu kullanım ihtiyacı oldukça azalmış ve genelde hem estetik hem de sağlık açısından daha iyi olan kompozit dolgular yapılmaktadır.

Genel olarak tüm dolgu işlemlerinde çürük alan temizlenir ve bu temizlenen boşluğa dolgu malzemesi yerleştirilir. Dolgu dişin mevcut durumunu düzeltir ancak eğer iyi bakılmazsa dolgu yapılan bir diş tekrardan çürüyüp tekrar dolgu veya daha ileri bir tedavi gerektirebilir. Günümüzde dolgu yapıldıktan sonra genelde çok uzun yıllar sorunsuzca ağızda kalabilmektedir.

Call Now Button0312 557 04 05